Bhútánská hora Gangkhar Puensum nese v překladu název Bílá hora tří duchovních bratří. Jedná se o nejvyšší horu, která vůbec v království Bhútán leží. Hora sama dosahuje výšky úctyhodných 7570 metrů, vrchol Gangkhar Puensum je tak čtyřicátou nejvyšší horou světa a je stále ještě nezdolaným. Zlezení této hory je však zapovězeno Bhútánskou vládou, a to z toho důvodu, že je v Bhútánu zakázáno horolezectví. Kromě toho je na horu Gangkhar Puensum zapovězen přístup z náboženských důvodů. Rozumějme tomu tak, že respektování víry v bohy je v Bhútánu spojeno s vrcholy zdejších hor.
§ Kromě toho chce Bhútánské království moudře zachovat svoji přírodu takovou, jaká je. Pokud by v zemi bylo povoleno horolezectví, příroda zdejších velehor by tím velice trpěla. A mají pravdu, neboť navzdory zákazu horolezectví v zemi je jedním z největších lákadel Bhútánu jeho nádherná, zachovalá a neporušená příroda. Bhútán totiž patří mezi nejčistší země na světě. V jeho nepoznamenané oblasti se rozkládají například původní pralesy, ledovce, horská jezera a původní zemědělská krajina s terasovitými rýžovými políčky.
§ Chcete-li se vydat v Bhútánském království na vysokohorskou turistiku, je zde k dispozici veliké množství nádherných tras, které jsou různé obtížnosti. Například jedním z nejznámějších je zde takzvaný Snowman Trek, který je považován za nejtěžší na světě.
§ Další z treků zde vedou pod sedmitisícovými vrcholy hor Jomolhari a Gangkhar Puensum.
§ Doporučit můžeme i kratší treky, jako například Druk path , či Dagala. Během těchto treků si můžete vychutnat výhledy na Mount Everest.
§ Treky v Bhútánských velehorách jsou potom samotné zorganizované jako expedice, to znamená se stany, kuchařem a na přepravu zavazadel, batožiny a zásob jsou používáni jaci, anebo koně.
§ Velehory Himálaj zde nabízejí úžasnou přírodu, zasněžené vrcholy a skryté kláštery.
2020-09-22