Vydejte se s námi ke dvěma úchvatným technickým stavbám, které mají spojitost s Adolfem Hitlerem. Oba objekty tu stojí dodnes, i když byl jejich neblahý osud téměř zpečetěn.
Opevnění na Králickém Sněžníku
Hitler a jeho kumpáni nebyli hloupí, domýšleli (bohužel) veškeré dění ve světě do důsledků a nenechali se utáhnout na vařené nudli a vlákat do pasti. Někteří odborníci tvrdí, že nebýt přehnané vášně a příliš velkého sousta v rozpoutané vřavě, mohl dnes svět vypadat úplně jinak, pod taktovkou hákového kříže. Hitler si vylámal zuby především na britské neústupnosti a semknutosti v letecké bitvě o Británii a ruské obětavosti zastavit nepřítele i za cenu obrovských obětí. Kde si však zuby nevylámal, bylo Československo a Francie. Obě země měly vybudovanou soustavu opevnění, která však fašisté elegantně obešli buď politickým manévrem, nebo průnikem na území odjinud. U nás je jednou z nejzajímavějších dochovaných staveb tohoto typu dělostřelecký srub U cihelny, Hůrka nebo Bouda nedaleko Králického Sněžníku. Spatříte tu dochované obranné systémy, nad nimiž se doslova tají dech.
Petřínská rozhledna
Se svou výškou 65 metrů hlavnímu městu výrazně dominuje, konkuruje jí pouze žižkovský vysílač. Ozdobou Prahy je již téměř sto třicet let a svým vzhledem tak trochu připomíná pařížskou Eiffelovku. To není samozřejmě náhoda, s její výstavbou totiž započal Klub českých turistů poté, co se jeho delegáti vrátili ze světové výstavy pořádané právě ve Francii. Byli rozhodnuti vystavět menší kopii slavné pařížské věže z ocelových nosníků i v Praze.
V roce 1891 byla rozhledna slavnostně otevřena, stavební práce trvaly pouhé dva měsíce a zajímavé je, že zmiňovaný Adolf Hitler usiloval o její likvidaci. Nakonec to byl on, kdo zmizel ze světa, rozhledna jej přežila, a tak můžete obdivovat z výšky nejen Prahu jako na dlani, ale i Říp, hřebeny Krkonoš a České středohoří.