Před každou dovolenou je potřeba zajistit spoustu povinností, což může být stresující. Jestliže se k tomu dostaneme do časového presu, úroveň stresu ještě stoupne. Napětí před odjezdem se však můžeme snadno vyvarovat. Jak si přípravy užít a vyhnout se cestovní horečce?
Příznaky cestovní horečky
Každá cesta je krok do neznáma, což nás vyvádí z komfortní zóny. Taková změna se projevuje v podobě cestovní horečky. Jejími hlavními příznaky jsou:
- nervozita
- stažený žaludek, bolest žaludku
- průjem
- zvracení
- nespavost
V hlavní roli: seznam!
Největším pomocníkem může být sepsaný seznam. Průběžně si zapisujte, co si chcete zabalit s sebou. Napište si seznam věcí, které nesmíte zapomenout. Také si poznamenejte, co je nutné do odjezdu zařídit. Položením myšlenek na papír ulevíte hlavě od starostí a přípravy půjdou o poznání snadněji.
Ach, ty doklady
S předstihem si zkontrolujte platnost svých dokladů. Také si zjistěte, zda potřebujete do dané země vízum a jak si jej vyřídit. Není nic horšího než běhání po úřadech pár dní před dovolenou.
Časová rezerva
Vaším největším nepřítelem se může být čas. V případě, že začnete balit na poslední chvíli, může se stát, že vyrazíte bez důležitých nezbytností. Pokud je to možné, vyhraďte si na přípravy dostatek času, čímž se vyhnete zbytečnému stresu.
Pozitivní přístup
Připravte se na všechno. Do příprav vám může zasáhnout nenadálá událost či komplikace. Nenechte se vyvést z míry a vězte, že se to čas od času děje každému z nás. Ovlivněte, co je ve vašich silách, ostatním se nestresujte.
Dbejte na životosprávu a relaxujte
Cestování může být psychicky i fyzicky velmi náročné. Nezatěžujte proto v tomto období své tělo konzumací alkoholu a kouřením. Dbejte na dostatečný příjem tekutin a vždy dávejte přednost čisté neperlivé vodě. Pokud je to možné, den před odjezdem si udělejte volnější program. Dobalte poslední nezbytnosti a nalaďte se na nastávající dovolenou. Už nezbývá nic jiného, než se pořádně na novou cestu vyspat a začít se těšit!