Kustovnice čínská rozhodně nemůže překvapit svým původem – má jej totiž přímo v názvu. Protože si ji v Číně lidé velmi oblíbili, rychle se tato 2-3 cm velká červená bobule připomínající naše šípky rozšířila také do zbytku světa. Můžeme si ji dopřát klidně i čerstvou, ale z hlediska přepravy a hlavně skladování je u nás častější ve formě sušeného ovoce.
Kustovnice je známá také pod názvem goji berry nebo pouze goji. Pro vysoký obsah antioxidantů, které mají za následek zpomalení stárnutí, se jí přezdívá také elixír mládí. Není proto divu, že po této superpotravině v našem století zatoužilo tolik lidí, že její obliba prudce vzrostla.
Denní doporučené množství bobulek činí 10 až 20 g. Jak si ji můžeme připravit, pokud ji nechceme zobat jen tak samotnou? Její jemná chuť se hodí do spousty receptů, včetně zeleninových vývarů a dalších polévek. Níže nabízíme trochu inspirativních receptů na zdravé stravování, v nichž goji skvěle lahodí.
Snídaně jako pravý základ dne by měla rozhodně být vydatná, chutná a zdravá. To vše splňuje pečená ovesná kaše. Zapékací misku vymažeme máslem, troubu rozehřejeme a pustíme se do mixování surovin. V první míse smícháme ovesné vločky, sůl, kypřící prášek, sušený zázvor a skořici, ve druhé míse zase tekuté složky – vejce, mléko a med. Obě směsi nakonec smícháme. Nyní vrstvíme – část směsi s vločkami poklademe čerstvými broskvemi, goji semínky. Takto postupujeme dokud nám nedojdou suroviny. Poté asi půl hodiny zapečeme a můžeme sníst.
Klasická příprava goji je v čaji. Stačí smíchat svůj oblíbený zelený nebo bylinkový čaj se lžící plodů goji, které nápoji dodají zajímavou chuť a obohatí jej o živiny. Louhování zabere tak 15 minut, poté semínka vylovíme a sníme.
A co třeba polévka? Žádný problém! Jenom je třeba na její přípravu myslet den dopředu a plody kustovnice namočit do studené vody přes noc do vody, aby byly krásně měkké. Na olivovém oleji orestujeme nadrobno nakrájenou cibulku, nakrájená rajčata a goji. Po chvíli přidáme kmín, sůl a pepř, zalijeme zeleninovým vývarem. Po asi 15 minutách vaření vmícháme do polévky čerstvé bylinky, například koriandr a petrželku.