Stále častěji se v našich domácnostech uplatňuje, především v rodinných domech, trend samostatných jídelen. Do jídelen jsou však vhodné poněkud jiné kousky nábytku, než do maličkých kuchyňských koutků. Jednou z nejvýraznějších rozdílů mezi kuchyňským a jídelním nábytkem je v jeho velikosti. Nábytek do jídelen totiž nebývá limitován malými rozměry kuchyní. Tím se může stát skutečnou dominantou prostoru, který je určený jako jídelna. A tomu často odpovídají i jeho velkorysé designy.
Základ jídelny tvoří stůl
Vždy se vám rozhodně vyplatí investice do většího stolu, neboť je zárukou většího pohodlí pro všechny strávníky. Jako kompromis se potom jeví rozkládací stoly, které snadno vyhovují každodenním nárokům běžného života rodiny. Pokud se však u stolu sejde větší počet strávníků, lze jej rozložit a všechny strávníky pohodlně usadit.
§ Z tvarů stolů je nejoblíbenější klasický obdélník.
§ Pokud však disponujete větším prostorem jídelny, jsou zde vhodné méně obvyklé tvary stolů, například oválné, které vyzdvihují důležitost všech stolovníků.
§ Jako jednou z možností se potom jeví moderní obdélníkové stoly, které mají zaoblené rohy. Tyto stoly ideálně kombinují praktické užívání s přívětivě oblými liniemi.
Často je třeba, aby jídelní nábytek ladil se zbytkem interiéru v bydlení. Z toho důvodu je třeba věnovat větší pozornost především výběru vhodných materiálů a rovněž barevným odstínům jídelního nábytku. Na trhu jsou však dostupné kousky, které jsou opravdu velmi pestré a různorodé.
Pohodlné posezení u stolu
Ke stolu jsou nezbytně nutné i židle, které jsou s ním vhodně sladěné. Pomineme-li nutné estetické hledisko, tak židle musí být především praktické. Při výběru vhodných židlí je třeba brát v úvahu především:
§ výšku stolu
§ rozteč nohou stolu
Dále by židle měla splňovat několik základních kritérií:
§ Délka sedáku.
§ Výška opěradla by mělo končit v oblasti pod lopatkami.
§ Opěradlo by mělo být vypouklé v oblasti bederní páteře.