Odsunuli jste po letech ve svém bytě nebo domě skříň od zdi a zjistili, že nejen zadní část skříně, ale i zeď je pokrytá nevzhlednou černě zbarvenou vrstvou, která páchne po houbách a může vás donutit k slzení a kašli. Ano, jak se obecně ví, jedná se skutečně o škodlivého návštěvníka. Plísně a jejich jedy se označují jako mykotoxiny a naštěstí je nejen celá řada přípravků proti plísním, ale také jsou různé způsoby prevence.
zeď s plísní
Plísně doprovázejí ve větším měřítku člověka od druhé poloviny dvacátého století. Je to z důvodu, že životní prostředí si sami narušujeme přílišnou chemizací a hromaděním škodlivého odpadu. Odborníci uvádějí, že kromě toho, že se plísně vyskytují ve vnějším světě člověka, tedy v okolním životním prostředí, zvyšuje se jejich výskyt ve vnitřním prostředí obydlí. To je spojené s vážnými důsledky pro zdraví lidí, protože způsobují řadu závažných onemocnění. Nebezpečnost plísní je v tom, že uvolňují nebezpečné spory, ty mohou být příčinou slzení, nekonečné rýmy, dráždivého kašle, způsobují bolest hlavy, únavu a další alergické reakce.
Plíseň na zdi

Metody likvidace plísní

 
Každý, kdo ve svém obydlí objeví plíseň, se začne zajímat o její likvidaci. Likvidace plísní je aktuální problematikou, protože podmínky pro růst a rozvoj plísní jsou v současnosti velmi příznivé. Jaké jsou tedy metody likvidace plísní v domácnostech? Asi nejlepší bude dezinfekce, která je procesem majícím za úkol přerušit šíření škodlivých mikroorganismů. Zde je nejrozšířenější metoda chemická, kterou se usmrtí či zastaví růst těchto škodlivých mikroorganismů pomocí účinků chemických látek. Zde máme na výběr řadu dezinfekčních přípravků s fungicidním účinkem, které obsahují chemické aktivní látky, jako je aktivní chlór, sloučeniny jodu a kyselina citronová. Menší ovládnutí naší domácnosti nechtěným návštěvníkem zvládneme sami, kdy po nákupu chemických přípravků postupujeme podle návodu. Na větší ohrožení musíme pozvat odborníky.

Možná prevence

 
Nejvíce ohrožená místa naší domácnosti jsou koupelna a kuchyně, kde je vysoká vzdušná vlhkost. Zde pomáhá kvalitní odvod páry, dobré větrání, a pokud se jedná o umístění nábytku, tak odborníci doporučují jeho vzdálenost od zdi alespoň pět centimetrů. Ale vše je velmi složité, a pokud se jedná o dům, je zde důležité, aby celá budova reagovala na změny vnějších podmínek, například sychravé počasí a ochránila člověka i věci umístěné v budově a udržela v rovnováze odvod vlhkosti a tím i možný rozvoj plísní.